Baltimore - Holy Rosary Church
fwerwerwe

Biuletyn

Wzywanie Imienia Jezus

Dnia 3 stycznia Kościół Powszechny w liturgii wspomina Najświętsze Imię Jezusa. Kult tego Imienia wprowadził jednak dopiero papież Klemens XII w XVI w. Pozwolił on na osobne oficjum i Mszę Świętą o Imieniu Jezus. Natomiast na Wschodzie już od pierwszych wieków ten kult był obecny w postaci Modlitwy Jezusowej. Polega ona na wielokrotnym powtarzaniu Imienia Jezus. Pierwotnym wezwaniem były słowa: „Panie Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj się nade mną grzesznikiem.

Modlitwa ta korzeniami sięga Pisma Świętego. Niewidomy żebrak, Bartymeusz, u bram Jerycha wołał do Jezusa: „Jezusie, synu Dawida, ulituj się nade mną”. To wezwanie stało się wzorem do ciągłego przywoływania tego Świętego Imienia, zgodnie z zaleceniem Pana: „Powiedział im też przypowieść o tym, że zawsze powinni się modlić i nie ustawać”.

Słowo greckie όνομα (które oznacza imię) występuje w Nowym Testamencie ok. 96 razy, w związku z osobą Chrystusa. Dla odmiany słowo to dotyczące Boga Ojca pojawia się ok. 34 razy. Przyjrzyjmy się zatem niektórym tekstom Nowego Testamentu, mówiących o Imieniu Jezus:

• Dz 2, 38 – Nawróćcie się – powiedział do nich Piotr – i niech każdy z was ochrzci się w imię Jezusa Chrystusa na odpuszczenie grzechów waszych, a weźmiecie w darze Ducha Świętego.

• 1 Kor 5,4 – Przeto wy, zebrawszy się razem w imię Pana naszego Jezusa, w łączności z duchem moim i z mocą Pana naszego Jezusa.

• J 14,14 – O cokolwiek prosić mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię.

• Mt 12,21 – W Jego imieniu narody nadzieję pokładać będą.

• Ef 1,21 –  ponad wszelką Zwierzchnością i Władzą, i Mocą, i Panowaniem, i ponad wszelkim innym imieniem wzywanym nie tylko w tym wieku, ale i w przyszłym.

• Flp 2, 9-10 – Dlatego też Bóg Go nad wszystko wywyższył i darował Mu imię ponad wszelkie imię, aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich i podziemnych.

• Łk 24, 47 – w imię Jego głoszone będzie nawrócenie i odpuszczenie grzechów wszystkim narodom, począwszy od Jerozolimy.

• Kol 3, 17 – I wszystko, cokolwiek działacie słowem lub czynem, wszystko /czyńcie/ w imię Pana Jezusa, dziękując Bogu Ojcu przez Niego.

• Dz 15, 26 – którzy dla imienia Pana naszego Jezusa Chrystusa poświęcili swe życie.

• 1 J 3, 23 – Przykazanie zaś Jego jest takie, abyśmy wierzyli w imię Jego Syna, Jezusa Chrystusa, i miłowali się wzajemnie tak, jak nam nakazał.

• 1 Kor 1, 2 – do Kościoła Bożego w Koryncie, do tych, którzy zostali uświęceni w Jezusie Chrystusie i powołani do świętości wespół ze wszystkimi, którzy na każdym miejscu wzywają imienia Pana naszego Jezusa Chrystusa, ich i naszego /Pana/.

• Dz 5, 41 – A oni odchodzili sprzed Sanhedrynu i cieszyli się, że stali się godni cierpieć dla imienia /Jezusa/.

• 1 P 4, 14 – Błogosławieni [jesteście], jeżeli złorzeczą wam z powodu imienia Chrystusa, albowiem Duch chwały, Boży Duch na was spoczywa.

• Mt 10, 22 – Będziecie w nienawiści u wszystkich z powodu mego imienia. Lecz kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony.

• Dz 21, 13 – Wtedy Paweł odpowiedział: Co robicie? Dlaczego płaczecie i rozdzieracie mi serce? Ja przecież gotów jestem nie tylko na więzienie, ale i na śmierć w Jerozolimie dla imienia Pana Jezusa.

• Dz 7, 59 – Tak kamienowali Szczepana, który modlił się: Panie Jezu, przyjmij ducha mego!

Niech zatem lektura tych słów Nowego Testamentu stanie się dla nas zachętą do wzywania Najświętszego Imienia Jezusa nie tylko podczas wspomnienia liturgicznego, ale również każdego dnia.

Brunon Koniecko OSB

Drukuj cofnij odsłon: 2084 aktualizowano: 2015-01-09 05:32 Do góry